Division Convention

May 26 to May 29, 2018
Membertou Trade & Convention

Daily Bulletins

Read and download copies of our daily convention bulletins.

Agenda

Adopted by convention delegates, with flexibility

SUNDAY

4 – 6:30 PM New Delegates Session:
How your convention works, parliamentary and convention procedures)
Kluscup C Room
5:45 – 6:45 PM Registration 2nd Floor Lobby
7 PM Call to order

Welcome and land acknowledgement

Playing of the National Anthem

Reading of the Equality Statement

Introductions of the CUPE NS executive and guests

Convention Call to Order

Constitution and Rules of Order

1st Credentials Committee Report

Division Executive Reports:

  • Communications Editor
  • Equity VP
  • Recording Secretary
  • Sydney AVP
  • New Glasgow AVP
  • Dartmouth AVP
  • Yarmouth AVP
Convention Hall
9 PM to 1 AM Hospitality with cash bar (entertainment by Andrew Doyle) Jenu Room

MONDAY

7:30 – 8:30 AM Registration 2nd Floor Lobby
8:30 – 9 AM Welcome from Tammy Martin, NDP MLA for Cape Breton Centre

Toast to Public Water

2nd Credentials Committee Report

CUPE NS president’s Report

CUPE NS vice-president’s report

CUPE NS treasurer’s report

CUPE NS trustees’ report

Convention Hall
10:30 AM Guest speaker: CUPE National President Mark Hancock Convention Hall
11 AM Constitutional amendments and resolutions Convention Hall
12 – 1:30 PM Lunch break

Women’s Caucus

 

MUIN Room

1:30 PM Guest speaker: Gloria Lepine, CUPE National diversity vice-president, Aboriginal workers Convention Hall
2 PM Constitutional amendments and resolutions Convention Hall
3:30 PM Elections Forum Convention Hall
4:30 PM Adjournment
6 PM Meet and Greet
(with cash bar)
7 PM Banquet and annual awards presentation

·      Sister Barbara Kowalski Literacy Award

·      CUPE NS Health and Safety Award

·      CUPE NS Steward of the Year Award

JENU Room

TUESDAY

7:30 AM National Officers’ Breakfast

Discussion: Governance Task Force report, Staffing Task Force report, and Trial Procedure Review

JENU Room
8:30 AM Late registration 2nd Floor Lobby
9 AM Call to Order

3rd Credentials Committee Report

Panel discussion on domestic violence and the workplace (hosted by the CUPE NS Occupational Health and Safety Committee)

Convention Hall
9:30 AM Constitutional amendments and resolutions Convention Hall
10:30 AM Guest speaker: CUPE National Secretary-Treasurer Charles Fleury Convention Hall
11 AM CUPE Atlantic Regional Director (discussion on strategic planning and your local) Convention Hall
12 PM Lunch break
1:30 PM Guest speaker: Gary Burrill, Leader of the Nova Scotia NDP

Guest speaker: Danny Cavanagh, Nova Scotia Federation of Labour president

Convention Hall
2 PM Constitutional amendments and resolutions Convention Hall
3 PM Committee elections:

·      Women’s Committee

·      Human Rights Committee

·      Political Action Committee

·      Pension Committee

Convention Hall
4:30 PM Adjournment

Young Workers’ Committee Caucus (immediately following adjournment in the convention hall)

 

Convention Hall

6:30 PM Blanket Exercise (for those who signed up at the registration table) JENU Room

WEDNESDAY

8:30 AM Late registration 2nd Floor Lobby
9 AM Call to Order

Final Credentials Committee Report

Constitutional amendments and resolutions

Elections of officers, presided over by Regional Director Jacquie Bramwell:

·      President

·      Recording secretary

·      Diversity vice-president
Trustee

·      Area vice-presidents (Dartmouth and Yarmouth)

*Those elected need to remain in the convention hall at adjournment

 

 

 

 

 

 

 

2-year term

2-year term

2-year term

3-year term

2-year term

Convention Hall

Get the latest updates

For the latest updates about the upcoming convention, please follow this webpage. The agenda, news, daily bulletins, photos and other information can be found here and social media.

Facebook
Twitter
#cupens2019